W dniu 7 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Elbląga zostali zaproszeni do udziału w wyborach samorządowych, mających na celu wyłonienie prezydenta miasta oraz radnych na najbliższe pięć lat.
Zainteresowanie wyborami już od pierwszych godzin głosowania było zauważalne, co mogło mieć wpływ na lokalne decyzje polityczne i rozwój miasta.
Udział obywateli w procesie wyborczym
Do godziny 12:00, zanotowano frekwencję na poziomie 16,48% wśród uprawnionych elblążan. Ten odsetek, choć może wydawać się niewielki, jest odbiciem zaangażowania mieszkańców w kształtowanie przyszłości swojej wspólnoty. Na tle kraju, frekwencja ogólnopolska osiągnęła 16,52%, co stawia Elbląg w bliskim sąsiedztwie średniej krajowej.
W województwie warmińsko-mazurskim, do którego Elbląg należy, odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 17,78%, co świadczy o aktywności mieszkańców regionu. Olsztyn, jako miasto wojewódzkie, mogło się pochwalić frekwencją na poziomie 17,52%, co jest najlepszym wynikiem w województwie.
Porównanie z poprzednimi wyborami
Warto zauważyć, że frekwencja w Elblągu wzrosła w porównaniu z wyborami samorządowymi w 2018 roku, kiedy to do południa głos oddało 14,72% uprawnionych. To wzrost świadczy o rosnącym zainteresowaniu mieszkańców lokalnymi sprawami i chęci wpływania na decyzje ważne dla ich społeczności.
W obrębie powiatu elbląskiego, różnice we frekwencji pomiędzy poszczególnymi gminami były zauważalne. Najwyższą aktywność wykazali mieszkańcy gminy Młynary z frekwencją wynoszącą 21,48%, natomiast gmina Milejewo zajęła drugie miejsce z wynikiem 19,64%. Z kolei najmniej aktywni byli mieszkańcy gminy Elbląg, gdzie frekwencja do południa osiągnęła poziom 14,31%.
Dzień wyborów w Elblągu upłynął pod znakiem spokoju i dobrej organizacji. Lokale wyborcze, otwarte od godziny 7:00, oferowały mieszkańcom możliwość oddania głosu do godziny 21:00. Każdy głosujący otrzymał trzy karty do głosowania: na prezydenta miasta, radnych miasta oraz radnych sejmiku, co pozwoliło na pełne wyrażenie swoich preferencji politycznych.